Zcash coin yorum

Gizlilik konusunda üst seviye olan ve merkeziyetsiz yapısı ile dikkat çeken, değer olarak Bitcoin’e yakınlaşmayı başaran ve günümüzde de oldukça değerli sayılabilecek bir kripto para birimi olan ZCash ile birlikteyiz. 2016 yılından bu yana popülerliğini sürekli sürdüren ve altcoinlerin en iyilerinden sayılacak olan ZCash, güvenlik konusunda en iyi altcoin bile sayılabilir.

Zcash (ZEC) Nedir?

Bilim adamları ve hackerların oluşturduğu bir ekip tarafından geliştirilen ve gizlilik, güvenlik konusunda her ince detayı önemseyen Zcash, yapı olarak Bitcoin benzeri, güvenlik olarak Monero benzeri bir yapıya sahip. Hem Zcash yatırımcıları hem de Zcash geliştiricileri gizliliğe oldukça fazla önem veriyor. Öyle ki gizlilik ve güvenlik için yapılan çalışmaları şöyle sıralayabiliriz;

  • Zero Knowledge Proof sistemi ile yapılan transferlerin ve işlemlerin 3.kişiler tarafından izlenebilmesi ve görüntülenebilmesi mümkün değil. Cüzdan numarasına kadar her şey gizli tutuluyor.
  • Adreslerindeki harflere göre gizlilik esaslı veya herkese açık işlemler yapabiliyorsunuz. Cüzdanınızı isterseniz gizleyebilme isterseniz de Bitcoin gibi sunma fırsatına sahip oluyorsunuz.
  • Tüm bilgiler gözükse dahi gönderilen miktar gibi sayısal rakamları görmek mümkün değildir. Bu bilgiler Zcash işlemlerinde tamamen gizli olarak gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu özellikler yardımıyla Zcash sadece kişiler tarafından değil, büyük işletmeler tarafından da tercih edilmektedir. Bu gizliliğin yanında kişiler kendi işlemlerini özgürce ve kısıtlama olmadan inceleyebilmektedir. Ayrıca hızlı bir şekilde transferleri gerçekleştirme gücü sayesinde Zcash, Bitcoin’den de daha hızlıdır. Hem hızlı hem de güvenilir bir transfer merkeziyetsiz borsalarda ve paralarda beklenen en önemli şeylerdir.

Zcash (ZEC) Fiyat Analizi ve Yorumlar

Zcash düşünüldüğünün aksine oldukça değerli bir kripto para birimidir. 800 milyon dolardan fazla hacme sahip olan ZEC, toplamda 21 milyon, dolaşımda 10 milyona yakın arza sahiptir. Böylesine yüksek hacimle ve düşük arzla değeri de oldukça fazladır. Bu kripto para biriminin ne kadar değerli olduğunu şöyle de anlayabiliriz;

  • Tüm zamanlar sahip olduğu en yüksek değer $5.971
  • Tüm zamanlar sahip olduğu en düşük değer $18.94

Şu an güncel olarak $80-90 değere sahiptir. Birçok yatırımcıya ve Zcash sıkı takipçilerine göre geleceğin Bitcoin’iZcash olabilir. Tabii ki bunun sadece bir tahmin ve fikir olduğunu unutmamak gerekiyor. Bazılarına göre de oldukça fazla şişirilmiş ve gereksiz bir coin olarak görülüyor. Ancak gereksiz bir kripto para birimi olsaydı, Coinmarketcap en değerli kripto paralar listesinde 26. olamazdı.

Zcash (ZEC) Nereden Alınır?

ZCash popülerliğinin yanı sıra birçok borsada ve platformda alışı ve satışı yapılmaktadır. Bu yüzden kolayca Zcash sahibi olabilmeniz mümkündür. Bunun yanında kendine ait cüzdanı sayesinde daha güvenilir şekilde kripto paralarınızı saklayabilir ve yönetebilirsiniz. SistemKoin, Bitay gibi Türk kripto para borsalarından alabilmenizin yanında Binance, Huobi Global gibi uluslararası borsalardan da ZEC sahibi olabilirsiniz.