XTZ Tezos coin yorum

Son günlerdeki yükselişiyle dikkatleri çekmeyi başaran ve kısa bir süre içerisinde top 10 kripto para listesine girmeyi başaran Tezos, yatırım yapsak mı diye sorduğumuz altcoinlerden biri olmayı başardı. Dijital bir toplum kurarak kendi blockchain zincirlerini sadece kendilerinin yönetmek istediği bir misyonla 2014 yılında geliştirilmeye başlamış ve 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu yazımızda Tezos Nedir, neden bu kadar önemlidir ve gelecekte ne olacak sorularına yanıt arayacağız.

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ), kendi topluluğunu kurabilmek ve her türlü kararı bu topluluk ile verebilmek fikriyle üretilmekte ve geliştirilmekte olan bir altcoindir. ETH gibi bir sözleşmeye sahiptir ve altcoin üzerinde yapılacak değişiklikleri topluluğun karar vermesini amaçlamaktadırlar. Buradan anlayacağımız, arzı talebe göre herkesin belirlenmesi istendiğidir. Tezos için herhangi bir geliştirme ve düzenleme uygulanacağı zaman bu ilk olarak Tezos topluluğunda bulunan kişilere sorulmaktadır. Alınan geri dönüşlere göre geliştiriciler işlemleri gerçekleştirirler.

Bunun yanında Tezos madenciliği bilinen geleneksel madencilik yöntemlerine göre çok farklıdır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların madenciliği için oldukça kaliteli donanımlara ve elektrik gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak Tezos madencilik işlemi sanal bir sistem üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede elinde tezos bulunduran herkes madencilik yapar.

Tezos Fiyat Analizi

Tezos (XTZ), geçtiğimiz günlerde tarihinin en yüksek seviyelerini görmeyi başardı. Bununla birlikte popülerliği ve hacmi yükselmeye başladı. Kısa vadede düzeltme ve düşüş beklense de, uzun vadede birçok yatırımcı tarafından yükselmesi bekleniyor. Ancak bazı yatırımcılara da göre çok fazla şiştiği düşünülüyor.

Bugüne kadar Tezos en yüksek $4.46 değerini gördü. En düşük değeri ise $0.31 olarak kayıtlara geçti. Şu sıralar $4 üzerinde seyrediyor. Toplam hacmi birçok kripto parayı geride bırakarak 3 milyar doları aşmış durumda. Tezos’un önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleyeceği hakkında net bir şey söyleyebilmek mümkün değil ancak, geçtiğimiz günlerce birçok kişiye çok iyi paralar kazandırdığı kesin.

Tezos Nereden ve Nasıl Alınır?

Tezos bulunması ve alınması oldukça kolay bir kripto paradır. Paribu gibi Türk borsalarına Türk lirası yatırarak hızlı bir şekilde Tezos satın alabilirsiniz. Bunun yanında yabancı borsalardan da Tezos satın alabilirsiniz. Hacminin en yüksek olduğu Binance borsasını tercih edebilir veya diğer borsalara göz atabilirsiniz.

Ayrıca Tezos varlıklarınızı cüzdanınızda barındırabilirsiniz. Bunun için TrustWallet gibi online cüzdanları kullanabilirsiniz.