XMR Coin Monero Yorum

Kripto paralar insanların şeffaf bir şekilde transfer yaparken isimlerinin gizlenmesi üzerine kurulmuş paralardır. Bitcoin gibi para birimlerinde bir yerden başka bir yere para gönderdiğinizde bunun ne kadar olduğu izlenebilir ancak kimden kime gittiğini isim olarak öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun sebebi şifreli bir ticaret yapılıyor olmasıdır. Böylesine şeffaf ve güvenilir bir sistem olduğu için kripto paralar oldukça başarılı olmuşlardır. Fakat bu kripto paraların arasındaki bir altcoin, güvenlik sistemini biraz daha değiştirmiş ve daha güvenilir hale getirilmiştir. Bu yazımızda o kripto para olan Monero’yu (XMR) inceleyeceğiz.

Monero (XMR) Nedir?

2014 yılında açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülen Monero (XMR) diğer kripto paralarda bulunmayan farklı bir özelliği beraberinde getirdi. Bu özellik para transferlerindeki gizliliğin arttırılması ile alakalıdır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi kripto para transferlerinde kişilerin ismi hariç her şey şeffaf bir şekilde yürütülür. Ancak Monero’da işler böyle yürümez. Monero aktarımlarında sadece isimler değil, hesap numaralarından aktarılan tutara kadar her şey gizli olarak gerçekleşir ve herhangi bir ortamdan izleme şansı bulunmamaktadır. Bu açıdan Monero aşırı fazla güvenli bir transfer sunmaktadır. Ancak bu sistemin de arkasında getirdiği olumsuz durumlar bulunmaktadır.

Monero (XMR)’nin bu yüksek gizlilikle yürütülen transferleri özelliği sebebiyle birçok yasadışı işlem Monero ile yapılmaya başlanmıştır. Hatta bazı ülkeler tarafından bu kripto paranın kullanımı yasaklanmıştır. Bunun sebebi yapılan hiçbir işlemin kesinlikle izlenememesidir.

Tüm bunlara rağmen Monero, Dünya üzerinde hacim olarak kripto paralar sıralamasında ilk 20 arasında bulunuyor. Toplamda 17 milyon arza sahip olan Monero, 1.5 milyar dolar işlem hacmine sahip.

Monero Fiyat Analizi ve Madencilik

Monero’nun tüm zamanlarda gördüğü en yüksek değer Ethereum ile kafa kafaya gelebiliyor. Bugüne kadar gördüğü en yüksek değer 495$ iken, gördüğü en düşük değer 0,212$. Bu aralıktan da anlaşılacağı üzere oldukça yüksek volatiliteye sahip olan Monero’nun gelecek zamanda da yükselmesi bekleniyor.

Monero her gün bir ülke tarafından yasaklanıyor veya bir borsadan kaldırılıyor. Eğer ki böyle devam ederse ve Monero’nun etki alanı daralırsa fiyat düşebilir. Ancak tüm bu yasaklar ve kaldırmalar gelirken Monero’ya olan talep artarsa çok hızlı bir şekilde yükselebilir.

Bunun yanında Monero madenciliği yapabilmek mümkündür. Ve Bitcoin gibi özel entegre devrelere ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sebeple her türlü cihazdan CPU ve GPU yardımıyla madencilik yapılabilir.

Monero Nereden ve Nasıl Alınır?

Birkaç Türk borsasından ve yabancı borsaların birçoğundan Monero alabilmek mümkündür. Binance, Huobi ve OKEx gibi borsalar aracılığıyla istediğiniz kadar Monero alım satımı yapabilir veya uygun cüzdanlarda paranızı saklayabilirsiniz.