Twitter’dan Önemli Bitcoin Gelişmesi

Bitcoin ve kripto paralara olan yaptırımlar oldukça farklılık gösteriyor. Kimi kurum ve devlet soğuk bakarken kimi kurum da sıcak bakıyor. İşte sıcak bakan yerlerden bir tanesi de Twitter olacak gibi. Sosyal medyanın gücünü tartışmaya bile gerek yok. Twitter da oldukça etkin bir sosyal medya aracı. Bitcoin maksimalisti olarak bilinen Twitter CEO’su Jack Dorsey de çalışmaların olduğunu sürüyor. Bu çalışmalar için de Bitcoin Lightning cüzdanı üzerinden platformda NFT ürünlerinin etkin bir şekilde kullanımı için gerekli çalışmalar ve araştırmalar yapıldığını da ifade ediyor. Bilindiği üzere Twitter’da şu anda  Basic Attention Token (BAT) ile bahşiş uygulaması aktif bir şekilde kullanılıyor.

Twitter Bitcoin için birçok farklı çalışmalar gerçekleştirecek. Bunlardan bir tanesi de bahşiş özellikleri arasında Bitcoin de gelecek. Böylece Twitter’da bahşiş verecek olan kişiler Bitcoin ile de bunu gerçekleştirme şansına kavuşacak. Tabii ki bunun yasal olarak uygun olup olmayacağı, Twitter’ı olumsuz anlamda etkileyip etkilemeyeceği de merak konusu diyebiliriz. Bilindiği üzere Twitter mayıs ayında Tip Jar adlı bir uygulamayı devreye sokacaklarını söylemişti. Tip Jar yani bahşiş ver özelliğiyle birlikte artık Twitter üzerinden bahşiş vermek de aktif olacak. Bu Tip Jar butonu retweet ve beğeni tuşları gibi olacak. Bahşiş verecek olan kişiler de bu tuşa basarak diledikleri miktarda bahşiş verebilecekler. Tabii ki bunun Ios ve Android’e ne zaman geleceği merak konusu fakat kısa bir zaman içinde geleceği düşünülüyor. Bu aktif olduğu an Bitcoin ile de ödeme yapılması gündemde.

Tabii ki bu bahşiş verme özelliği günümüzde Youtube, Twich gibi birçok farklı platformda mevcut. Fakat bu platformlarda şu ana kadar Bitcoin ya da başka bir kripto para ile ödeme yapılması hiçbir şekilde olmadı ve gündeme de gelmedi. Bu sebeple de Twitter bunu aktif ettiği an bu alanda ilk sosyal medya platformu olacak. Twitter’da bu durum takdir edilip kullanıldığı takdirde diğer sosyal medya platformlarının da bunu aktif bir şekilde yapıp yapmayacağı da merak konusu.