Stop loss nedir nasıl yapılır?

Stop loss nedir, nasıl yapılır, neden yapılır konu ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacağız. Genelde bir çok insan stop loss‘un çok karışık bir işlem olduğunu düşünmektedir. Bu sebepten dolayı da kullanmayıp çok zarar etmektedirler.

Stop loss emri ne zaman kullanılır?
Zarar seviyesinin artmasını engelleme durumunda kullanılır. İşlemin gerçekleşmesi halinde edilen zarar durdurulmuş olur. Genellikle destek bölgelesi kırılımlarının gerçekleşmesi halinde kullanılarak zarar minimuma indirilir. Çünkü destek bölgeleri kırıldığında sert bir şekilde fiyat değişimi gerçekleşir.

Stop loss emri neden yapılır?
Özellikle kripto para borsalarında çok hareketli jeton işlemlerinde kullanılması çok uygundur. Ani hareketler stop limit ile adeta hayat kurtarıcı nitelikler taşımaktadır. Kripto borsalarındaki jetonların neredeyse tamamında, risk ve kazanç büyük olduğundan yatırımcılar mutlaka kullanmalıdır.

Sadece grafikte değil, bazen hiç tahmin edilmeyen bir anda kötü bir haber çıkabilir. O anda satışlar başlar ve siz yetişemeden bir çok kişi satmış, fiyat düşmüş olur

Stop loss ne demek?

Stop loss, satın almış olduğunuz bir ürüne limit koyma eylemidir. Koyulan limite ulaştığında otomatik satış emri gerçekleşir. Bir anda açtığınız pozisyon kapanır. Zaman içerisinde verdiğiniz limit emrini düzenleyebilir yada kaldırabilirsiniz.

Binance Stop loss nasıl yapılır?
Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum. Her borsada stop loss kullanımı aktif değildir. Bu nedenle öncelikle alım satım yaptığınız borsada aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Binance Borsası stop loss emirlerini desteklemektedir. Bu arada sadece Bitcoin değil, tüm Altcoinlerde stop limit kullanabilirsiniz.Aşağıda örnek olarak dent coinin limit koyulmuş hali bulunmaktadır. Şimdide terimleri tek tek açıklayalım.
Stop: Bu bölüme yazdığınız rakamın altına düştüğünde otomatik satış başlayacaktır. Örneğin biz 1700 yazdık 1699 dan itibaren satış markete direk yapılacaktır.
Limit: Bu bölüm yazılan rakama kadar satış gerçekleştir anlamı taşımaktadır.
Limit neden kullanılır?
Alınan bazı ürünlerin hacmi çok düşük olduğundan bir anda boşluklara denk getirip çok ucuz fiyata satış gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin 1699 a satacağınızı sanarken 1400 e satmış olabilirsiniz.
Amount: Satacağınız adet miktarı
Total: Sattığınızda elde edeceğiniz tutar

Stop loss patlatma nedir?

Genelde patlatma, insanların elindeki ürünlerini sattırıp düşük fiyattan alınma amacıyla yapılır. Siz stop koyduğunuz yerden daha aşağı düşeceğini düşünürken , sizden satın alan kişiler hiç düşürmeden fiyatı daha da yukarı çıkarırlar. Bu şekilde aldatmaya yönelik bir hareket olduğu için de stop loss patlatma adı verilir.

Bu işlem genelde; destek, direnç bölgelerinde yada hızlı satış yapılan bölgelerde yapılır. Bir anda büyük oyuncular hızlı satış yaparlar ve insanlar fiyatın daha da düşeceği hissiyatına kapılarak satışlarını yaparlar. Bu işlemden sonra fiyat bir anda fırlar.