Shiba Inu Nedir?

Shiba Inu ya da bilinen adıyla SHIB Coin birçok kişiye göre Dogecoin’in en büyük rakibi ve bu iki coin arasında belli bir süredir çekişme var. 1 Shiba Inu fiyatı an itibariyle 0.000061 TL. Başlangıçta pek ciddiye alınmayan ve troll coin olarak görülen Shiba Inu özellikle Elon Musk twitleri ve Reddit etkisiyle ön plana çıkan bir coin halini aldı. Bu da akıllara ister istemez Dogecoin’in yükselişini getirdi diyebiliriz. Bilindiği üzere Dogecoin bde başlangıçta troll bir coin olarak görülüyor ve aynı SHIB coin gibi oldukça düşük ücretlerle işlem görüyordu. Fakat Elon Musk’ın da çabalarıyla ön plana çıkan Dogecoin günümüzde 1.8 TL’den işlem görüyor ve bu düşmüş hali.


Shiba Inu Binance gibi birçok bilindik ve güvenilir platformlarda yer alan bir altcoin. 2020 yılının Ağustos ayında Ryoshi adında kimliğini açıklamayan anonim bir kişi tarafından ortaya çıkan Shiba Inu zaten başlangıçta Dogecoin’in rakibi olarak ortaya çıktı. Shiba adı Dogecoin’in maskotu olan köpeğin aından geliyor. Tabii ki an itibariyle Dogecoin kadar popüler ve yüksek değere sahip bir coin değil. Fakat kurucusu ve fanlarına göre kısa süre içinde Dogecoin’i geçmesi ondan daha popüler olması bekleniyor. Bu sorunun cevabını 2-3 sene sonra almak mümkün. Fakat 1 yılda göstermiş olduğu gelişimin oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

ÖNEMLİ!  Meme Coinler


SHIB coin’in ortaya çıkmasındaki en büyük temel hiç şüphesiz ki %100 merkezsiz ve topluluğu tarafından yönetilen bir kripto para birimi olmak. Şu zamana kadar bunu da gerçekleştiriyor diyebiliriz fakat geleceğin ne getireceği belli olmaz. Rakip olarak görülen Dogecoin de daha çok Bitcoin tabanlı bir altcoin. Bu sebeple de Bitcoin’in yükseliş ve düşüşlerinden bir şekilde etkilendiğini söylemek mümkün. Dogecoin‘in aksine Ethereum ağında geliştirilen SHIB coin’i birçok farklı platformda alım satım işlemini yapmak mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra yine Uniswap gibi merkezsiz kripto para borsaları üzerinden de SHIB coin alım satımını yapmak mümkündür yani her piyasada bulmanızın oldukça kolay olduğu bir coindir.