Mantra Dao İnceleme ve Yorumları

Yeni bir kripto para birimi yakın zamanda hayatımıza girecek. Büyük hedeflerle ve yeni teknolojileriyle dikkat çeken Mantra DAO; 20 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen, yeni bir teknoloji olan Rio Chain blockchain sistemleri üzerine kurulan ve takipçilerine birçok yenilikle özellik sunan OM Coin ile yakın zamanda piyasalarda yerini alacak.

MantraDAO Nedir?

Tamamen topluluk tarafından yönetilen bir DeFi platformu olan MantraDAO, OM Coin ile birlikte stake, lending gibi sistemlere öncelik veren şeffaf ve merkeziyetsiz yapısıyla büyük bir ekosistem oluşturmayı planlamaktadır.

Polkadot ekosistemindeki kripto para birimlerini de bünyesinde entegre bir şekilde çalıştıracak olan DAO, gelecek süreçte birçok ekosistemi ve coini entegre bir şekilde devreye sokacak. 20 kişilik tecrübeli ve büyük bir ekibe sahip olan MantraDAO Vakfı üyeleri, çoğunlukla Polkadot ekosistemi için görevli olmuş kişiler.

Yönetim, Lending ve Staking

OM tokenlerini elinde barındıran tüm MantraDAO üyeleri oylama ve yönetim hakkına sahip olacaklar. Böylece merkeziyetsiz bir şekilde ekosistem üzerinde tam kontrole sahip olunacak. Faiz oranları hakkında belirlemeler, enflasyon seviyelerindeki izlenimler ve değişimler, hibe yönetimi ve benzeri ekonomik durumlar konusunda tüm token sahipleri oylama ve görüş belirtme hakkında erişebilecekler.

Lending sistemleri ile elinizde bulunan kripto paralara sisteme teminat olarak yatırarak stablecoin kredilerine anında erişim sağlanabilecek ve bu işlem üzerinden de gelir elde edilebilecek. Bunun yanında Polkadot varlıklarınızı MantraDAO sistemlerinde stake ederek OM Token ödüllerinizi anında alabilme fırsatınız olacak.

Ayrıca havuz sistemi sayesinde OM Coin barındıranlar ve MantraDAO sistemine dâhil olan kullanıcılar belirsiz seviyede tasarruf ve gelir elde edebilecekler. Airdrop ve havuz sistemi piyasaya tanıtım yapmak ve yeni kitle edinmek için her kripto para üreticisi gibi MantraDAO tarafından da uygulanacak.

Polkadot

Polkadot, MantraDAO için oldukça önem teşkil bir ekosistem olma özelliğini taşıyor. Bunun sebebi kurulacak olan MantraDAO sistemlerinin bu bünyede yer alacağı ve entegre edilecek olması. Polkadot ekosisteminde ise bugüne kadar adını duyduğumuz birçok proje yer alıyor. Bunlardan bazıları;

 • Ontology
 • AToken
 • Avado
 • Substrate
 • Rio Chain

Bunun dışında MantraDAO da dâhil olmak üzere Polka Project bünyesinde 150’den fazla proje bulunuyor.  Plutus, LD Capital gibi büyük firmalar tarafından da MantraDAO destekleniyor. Polkadot’un başarılı projelerle kendini tanıtmış olması ve MantraDAO için iyi bir proje yönetimi sunması OM Coin’in başarı şansını arttırıyor.

Rio Chain Teknolojisi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi MantraDAO, yeni bir teknoloji olan Rio Chain Blockchain teknolojilerini kullanıyor. Rio Chain teknolojisi, geleneksel Blockchain teknolojisine göre birçok avantaj ve yeniliklerle birlikte geliyor.

 • Ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve hız üzerine yoğunlaşan Rio Chain teknolojileri saniyeler içinde yüksek işlem hacimlerini ve hızlı blok işlemleri mümkün kılıyor.
 • Rio Chain altyapısı diğer tüm Blockchain sistemleri ile entegre çalışabilmeyi sağlıyor. Sadece Blockchain sistemleri değil, bankalar, aplikasyonlar gibi tüm sistemlerle eşleşebiliyor.
 • Özelleştirilebilir algoritmaları mümkün kılmasının yanı sıra hafif istemci gereksinimleri ve sanal cihazlarla eşleşmeyi de sağlıyor.

OM Token Arz ve Dağıtımı

Toplam olarak 888 milyon adet OM Coin arz edilecek. Parça parça dağıtılacak olan OM Coin, Token oluşturma etkinliğinde ilk olarak 101 milyon adet OM Coin piyasaya arz edecek. Arz aşağıdaki şekilde bölüştürülecek.

 • Staking Ödülleri – 266 Milyon OM Coin
 • Referans Gelirleri – 111 Milyon OM Coin
 • Takım ve Danışma – 155 Milyon OM Coin
 • Yarım Amaçlı Arz – 111 Milyon OM Coin
 • Rezerv Edilen – 88 Milyon OM Coin
 • Özel Satış – 79 Milyon OM Coin
 • Halka Açık Satış – 75 Milyon OM Coin

Gelirlerin %15’i borsalarda listelenmesi için, %25’i pazarlama için, %25’i Operasyonel işlemler için, %20’si teknolojiler için ve %15’i varlık ticaretleri için kullanılacak.

MantraDAO Yol Haritası

2019 yılında geliştirilmeye başlayan MantraDAO, işe Rio Blockchain zincirini geliştirmeye başlayarak başladı. Daha sonrasında algoritmaların hazırlanması ile bulunduğumuz yıl içerisinde Rio Chain Beta yayını yapmaya başlıyor,

 • 2020 yılının 2. Çeyreğinde beta sürümünü kullanımına sunan Rio, penetrasyon testlerini tamamladı.
 • 2020 yılının 3. Çeyreğinde staking platformunu başlatmayı hedefleyen DAO, bunun yanında mobil uygulamasını kullanıma sunacak ve OM Token’in listeleneceği borsaları paylaşacak.
 • 2021 yılının birinci çeyreğinde ise MantraDAO, OM Token’in çıkarılmasını ve piyasaya sunulmasını planlıyor.

Sağlam bir taban ve kaliteli bir sistem ile görücüye çıkmaya hazırlanan MantraDAO projesinin ve OM Coin’in gelecekte nasıl bir yol izleyeceği hakkında çok fazla fikir sahibi değiliz ancak arkasındaki yatırımcılar ve destekleyiciler sayesinde iyi bir konuma yerleşmesi oldukça olası. Umarız kripto paralar dünyasına böylesine kaliteli ve güzel altyapısı ile yeni bir kripto parayı ekleyebilmeyi başarabilirler.

Mantra Dao Nasıl satın alabilirim?

Çok yakında Uniswap üzerinden işlem görecektir. Bununla birlikte bir çok merkezi borsada hızlı bir şekilde listelenmesi planlanmaktadır.