Maker coin nedir?

Bazı yatırımcılar ismi çok duyulmamış, belki de hiç görmedikleri ancak değeri yüksek olan kripto para birimleriyle karşılaşabilirler. Her kripto para farklı bir sisteme ve zümreye hizmet ettiği için, bazen bazıları bize çok farklı gelebilir. Farklı kripto paralardan birisi de Maker Coin. Bu kripto paranın değeri o kadar yüksek ki, ilk defa fark ettiyseniz niye böyle diye düşünmeniz oldukça normaldir. Bu yazımızda Maker Token (MKR) Nedir, fiyatı neye göre belirlenmektedir gibi sorulara yanıt arayacağız.

Maker Coin (MKR) Nedir?

Maker ekosisteminin içerisinde bulunan 2 kripto para birimden biri olan Maker (diğeri DaiCoin), volatiliteye sahip ve Dai stabil coinini destekleyici nitelikteki kripto paradır. Yani MKR, Dai’nin dolara sabit bir şekilde hareket edebilmesi için üretilmiş, sürekli üretilen ve yakılan, transfer ücretlerinde ve takaslarda kullanılan kripto para birimidir. Her başarılı işlem sonucunda MKR’ler yakılmakta, Dai’nin işlem hacmine göre arttırılmaktadır. Durum böyle olunca fiyat dengesinin de böyle olması oldukça normaldir.

Birbirinden ayrılması imkânsız olan bu iki kripto para birbirleri için yaratılmışlardır. Dai’ye olan talebe göre MKR fiyat değişimi göstermekte, Dai’yi desteklemektedir. Bunun yanında MKR sahibi olan her kişi oylamalarda hak kazanır ve bu ekosistemde yorumlarını ve tavsiyelerini belirtebilir.

Maker Coin (MKR) Fiyat Analizi ve Yorumlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Maker Coin’in fiyat hareketliliği Dai’ye olan taleple doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Bu yüzden piyasayı genel olarak incelemek ve talepleri yorumlamak gerekir. Bunun yanında MKR coinler işlem sonlarında yakıldığı için çoğunlukla arz sabit kalmakta veya düşmektedir. Şu an 700 milyon dolardan fazla hacme sahip olan MKR, 1 milyon arza sahiptir. Arz seviyesinin bu kadar düşük olduğunu düşününce fiyatın bu kadar yüksek olması oldukça normaldir.

  • Tüm zamanlar gördüğü en yüksek değer 2018 yılında $1.773 olarak kayıtlara geçmiştir.
  • Tüm zamanlar gördüğü en düşük değer 2017 yılında $21.06 olarak kayıtlara geçmiştir.

Maker Coin ve Dai’ye olan taleplere göre fiyatın artış veya azalış göstereceği hakkında bilgi sahibi olunabilir. Örneğin Dai yeni bir borsada listelenirse, muhtemelen yaşayacağı etkilerin hepsini Maker Coin’de yaşayacaktır.

Maker Coin (MKR) Nereden Alınır?

MKR ülkemizdeki kripto para borsalarında bulunmamaktadır. Ancak uluslararası borsaların birçoğunda MKR alım satımı yapılabilmektedir. Binance, CoinBase, OKEx, Huobi Global, KuCoin gibi yabancı borsalardan hemen MKR alıp satmaya başlayabilirsiniz.