Litecoin Yorum

Zeynep ÇAMCI :
Hocam Merhaba, sağda solda litecoin’in yakın zamanda çok ciddi bir hareket yapacağı konuşuluyor. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir de bazı kişiler sanal paranın gümüşü şeklinde bir yorum yapmış bu duruma da açıklık getirirseniz sevinirim. Bu coin’den bir miktar almayı düşünüyorum. Yapacağınız Litecoin yorumuna göre değerlendirmeye alacağım.

Sayın Zeynep ÇAMCI ;
Genel anlamda Ltc coin ilk 10 içerisinde yer aldığı için güvenilir kripto paralar arasında yer almaktadır. Kripto paranın gümüşü yorumuna da gelecek olursak, kim olduğunu hatırlamıyorum ama fenomenin biri “Bitcoin kriptonun altını ise, LTC de gümüşüdür.” şeklinde bir yorumda bulunmuştu. Çok fazla detaylı incelemediğimiz takdirde Bitcoin ile arasında çok büyük farklar bulunmamaktadır.

Litecoin nedir?

Daha önce Google personeli olarak görev almış Charlie LEE tarafından kurulmuş olan bir projedir. Litecoin’in en önemli özelliği çok düşük bir fiyatla ve çok hızlı para transferi gerçekleştirmesidir. Merkezi olmayan bir alt yapı kullanan Litecoin, aynı zamanda açık kaynak kodlu olması sebebiyle herkes tarafından rahatlıkla incelenebilir. Aslında Bitcoin’in çalışma mantığı incelenerek hazırlandığı için çok benzemektedir. Ancak bazı yönleri ile Bitcoin’den daha üst düzeydedir.

Litecoin ve Bitcoin arasında ne tür farklar bulunmaktadır?
Blok işleme süresi : Blok işleme süresi ile Litecoin ciddi derecede ön plana çıkıyor. Bu işlemleri neredeyse Bitcoinden 4 kat daha kısa sürede yapabiliyor. Bundan dolayı da gerçekleştirilen işlemlerin onayı alınırken de çok daha hızlı davranılır.

Litecoin fiyat tahmini

Fiyat tahmini yapmadan önce markette dolaşan miktarları inceleyelim

LTC Piyasada dolaşan token miktarı : 64.078.172
LTC MAX Dolaşımı olacak miktar : 84.000.000

Litecoin madencilik sistemi ile çalışan bir jeton olduğundan dolayı zamanla piyasada dolan coin miktarı artacaktır. Dolayısıyla maksimum sayıya yaklaştıkça halving (ödül yarılanması) olacak ve fiyat otomatikman yükselecektir.

Boğada Litecoin ne kadar olabilir?
Şu anda ilk hedef olarak 120 dolar civarları görünmektedir. Bir önceki zirvesi olan 350 dolarların aşılması halinde önü açık olacaktır. Bu seviyeden sonra olası bir zirve senaryosunda 1500 dolar gibi rakamları görebilir. Türk lirası olarak da düşünecek olursak ortalama 10000-12000 TL arası bir rakam zirve olabilir.