Kripto Para Dolandırıcısının Akıl Almaz Hikayesi

Kripto para piyasasında başarı hikayeleri kadar dolandırıcı hikayeleri de dikkat çekiyor ve bu tür hikayeler dünyanın birçok yerinde var. Bunlardan bir tanesi de 23 yaşındaki Andrés Jesús Dos Santos Hernández. Venezuela’da geçen bu hikayede Hernandez oldukça yüklü bir dolandırıcılık yaptı. Resmi açıklamaya göre 23 yaşındaki genç adam tam tamına 1,15 milyon dolarla kayıplara karıştı. Üstelik bu parayı toplaması çok da vaktini almadı ve kısa süre içinde bu parayı toplayıp uzaklara kaybolmaya başardı. Her yerde aransa da bulunması zor bir ihtimal. Bilindiği üzere ülkemizde de Thodex adı altında ciddi bir dolandırıcılık olayı yaşanmıştı. Bu dolandırıcılık olayı oldukça gündeme gelmişti. Thodex’in reklamlarında ekranlardan tanıdığımız birçok ünlü de rol almıştı.

Venezuela’daki olaya gelecek olursak Hernandez ülkesinde birçok şirketin ve özel kişinin finansal danışmanlığını yapmaktaydı. Bu sebeple de çevresindeki kişilerin de güvenini kazanmış durumda olan Hernandez de kolay bir şekilde bu kişilerin ve şirketlerin parasını alarak onların adına kripto para üzerinde işlemler yapacağını ve yüksek gelirler elde edeceklerini söyledi. Zaten daha öncesinde de bu tarz işleri Hernandez yaptığı için bu kişiler de ona güvendi ve bu sayede kısa bir süre içinde 1.15 milyon doları alarak kayıplara karıştı ve o günden itibaren Hernandez’den haber almak neredeyse imkansız.

Fakat bazı iddialara göre Hernandez belli kişiler tarafından kaçırıldı ve bu kişiler de Hernandez’i bu dolandırıcılığı yapması için zorladı. Bu sebeple de Binance’ten birkaç cüzdan adresine aktarmaya zorlanan Hernandez de ölmemek için bunu yaptı. Bu hikayenin uydurma mı olduğu yoksa gerçek mi olduğu daha bilinmese de dünya üzerinde bu tür dolandırıcılık hikayeleri ne ilk ne de son olacak. Özellikle kripto para konusunda uzman olduğunu söyleyen birçok kişinin ufak ya da büyük ciddi şekilde dolandırıcılık hikayeleri artmaya başladı. Bu sebeple de kişilerin yapması gereken şey tamamen bu tür işlemleri kendileri gerçekleştirmeleri ve herhangi bir şekilde kimseye şifre gibi özel bilgileri vermemeleri olacaktır.