Kripto Para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde kripto para bir gerçek. Bu sebeple de ilgisi olan ilgisi olmayan herkes bu piyasaya girmek için arayış içinde. Fakat bilgisiz ve laf olsun diye girilen bir piyasa mutluluktan çok zarar verecektir. Bu sebeple kripto para alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan ilki para yönetimidir. Örneğin 5.000 TL birikimi olan bir kişi başlangıçta tüm birikimini kripto paraya yatırdığı vakit stres olacaktır. Bu sebeple de başlangıçta az bir miktarla giriş yapmak önemlidir. Hatta mümkünse bazı sitelerde yer alan demo hesaplardan sanal paralarla yatırım yapıp başlangıç için alıştırma da yapabilirsiniz.
Duygulara bu tür bir piyasada yer yoktur. İyi bir şekilde analiz yapılmalı ve buna göre yatırımlar yapılmalıdır. Kripto parada düşüşler, yükselişler mutlaka olacaktır. Bu sebeple yaptığınız yatırım düşer düşmez zarara uğradım diye düşünmeyin tam tersi yükselince de sürekli yükselecek gibi düşünmeyin ve yorumlara bakarak eğer zirve noktasına ulaştıysa paranızı çekin. Bazı kişilerde düşük miktarlı altcoinlerin sürekli yükseleceği gibi yanlış bir algı vardır. Örneğin x altcoin’i 0.001 dolar diye bu sıfırların gideceği ve 10-100 kat kar yapılacağı gibi bir düşünce yapısı oldukça yanlış olacaktır. Tabii ki bu da bir ihtimaldir fakat sadece altcoin’in düşük olması sebebiyle yatırım yapmak akılcı bir yöntem olmayacaktır.
Bunların yanı sıra sadece bir analistin dediğine güvenerek yatırım yapmayın. Bir analize güvenip tüm yatırımını bir coinde toplayan birçok kişi var. Bu oldukça yanlış bir düşünce olacaktır. Öncelikle başka kişiler bu coin hakkında ne diyor diye analiz yapın daha sonrasında da gerekiyorsa kendiniz de coin’i inceleyin ve tüm bunlardan sonra karar verin. Kripto para piyasası klasik borsaya göre çok daha hareketli bir borsa. Bu sebeple de mutlaka sürekli takip halinde olmanız gerekir. Günün belli vakitlerinde eğer yatırımınız varsa ne durumda takip edin yatırım yapmak istiyorsanız da sürekli fırsatları kovalayın. Kripto paraya gereken önemi veren kişiler bu piyasadan yüksek oranda mutlu ayrılacaktır.