Google Authenticator Nedir?

Google authenticator uygulaması genellikle; 2 adımlı doğrulama, 2fa, two-factor authentication, 2 step verification gibi terimler görüldüğünde mutlaka kullanılmalıdır. Google authenticator uygulaması, güvenlik gereksinimleri nedeniyle tercih edilir. Sms ile onaylama sistemine benzemektedir. Günümüzde bir çok borsaya artık bu uygulama olmadan giriş dahi yapılamamaktadır.

Google Authenticator nereden indirilir?
Android işletim sistemi olan bir cihazınız var ise google play store den indirebilirsiniz. İOS işletim sistemi olan bir cihaz kullanıyorsanız eğer appstore’dan kolayca indirebilirsiniz.

google authenticator
google authenticator

Google Authenticator nasıl kullanılır?

  1. İlk olarak ios yada google play store marketten uygulamayı indiriyoruz.(Arama bölümüne google authenticator yazmanız yeterlidir)
  2. Üretici kısmında mutlaka Google Inc yazıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yanlış uygulama indirip bilgilerinizin çalınmasına neden olabilirsiniz
  3. Borsalarda aktifleştirmek için 2fa, 2 step verification gibi ibareleri bulup tıklamalısınız. Daha sonra sizden mail ve şifre gibi bilgiler isteyecek.
  4. Google authenticator uygulamasını açıyoruz. + simgesine bastığımızda barkod tara ve manuel giriş adı altında iki seçenek çıkıyor. Barkod tara dediğiniz zaman borsadan QR kod taramanız gerekiyor. Manuelde ise rakamları kendiniz el ile giriyorsunuz.
  5. Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra Google authenticator üzerinde her açtığınızda o siteye ait 6 haneli rakamlar çıkacaktır. Bunları uyguladığınız borsa veya sitede istendiğinde kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu kodlar 30 saniye de bir değişmektedir. Bu nedenle gelen numaraları 30 saniye içerisinde girmelisiniz.

Yeni bir site ya da borsa eklemek istediğinizde yukarıdaki işlemlerin aynılarını tekrarlamanız yeterli olacaktır. Ayrıca daha önce eklediğiniz bir borsayı da daha sonra uygulama üzerinden güncelleyebilirsiniz.

Google authenticator ipucu
Yazacağınız kodun süresi azaldığında kırmızı renge dönüşme ve yanıp sönme gibi uyarılar vermektedir. Siz rakamları yazarken muhtemelen yetiştiremeyip süreyi dolduracaksınız.Bu uyarıları aldığınızda biraz daha beklemenizi öneriyoruz. Yanıp sönme ve kırmızı renge dönüşme işlemi bittiğinde size yeni bir 30 saniyelik kod verilecektir.

İnsanlara bu gibi uygulamalar ekstra giriş yükü gibi görünmektedir. Ancak bunlar sizlerin hesabınızda bulunan paraların veya bitcoinlerin korunmasına yönelik yapılmış hamlelerdir. Paranız ne kadar az olursa olsun mutlaka 2fa koruma veya sms ile onay sistemini aktif etmelisiniz.