Galatasaray’dan Bir İlk

Futbol kulüpleri de kripto sistemlere ilgi duymaya başladı. Bunun ilk örnekleri Avrupa’da meydana geldi ve bunun yanı sıra NBA gibi oldukça ünlü markalar da bu tarz işlemlere imza atarak oldukça ilgi çekici adımlar attı. Tabii ki kripto para denildiği vakit akla sadece Bitcoin değil artık birçok şey geliyor. Türkiye’de yer alan önemli futbol kulüpleri de bu alanda yeniliklere imza atıyor. Bu kulüplerin başında Galatasaray da geliyor. Bilindiği üzere Galatasaray’ın fan token’ı var. GAL olarak adlandırılan bu fan token dünya genelindeki futbol kulüplerine baktığımız vakit değer olarak ilk 5’te yer alıyor. Galatasaray’ı geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe de takip etti.
Galatasaray 1 Ekim’de yeni bir yeniliğe imza atmak için gün sayıyor. Bu yenilik de NFT. NFT bilmeyenler için NFT bir koleksiyon fakat bildiğimiz koleksiyonlardan değil sanal koleksiyonlardan. NFT koleksiyonları fotoğraf, video, ses ve diğer dijital platform türlerinden oluşuyor. Burada kişilerin aklına ilk gelen şey de bunların kopyalanıp kopyalanmayacağı. Bunlar tamamıyla orijinal ve kişiye bağlı ürünlerdir. Bunu şu şekilde düşünmek gerekir. Nasıl ki Mona Lisa tablosunun orijinali bir tane varsa ve diğer tablolar sahteyse NFT için de aynı durum geçerlidir. Yani ürünün orijinal ve size ait olduğu anlaşılacaktır. Tabii ki NFT’lerin de özelliğine göre değerlerinde de değişkenlik gözükecektir.
Galatasaray da gerek futbol gerek şubeler için özel olduğunu düşündüğü anları ve diğer sürprizleri taraftarı için buluşturacak. Belki de bu NFT’ler içinde Fatih Terim’den özel bir ses kaydı ya da takımca başka bir şeyler bulmak da mümkün olacak. Galatasaray yaptığı açıklamada üç aşamalı olarak bu NFT’leri yayınlayacağını açıkladı. İlk olarak 1 Ekim tarihinde Legendary paketi daha sonrasında 8 Ekim tarihinde Mythical ve en son da 15 Ekim tarihinde Iconic paketleri yer alacak. Bu NFT satışları hem Galatasaray sitesinde olacağı gibi aynı zamanda Shirtum sitesinde de yer alacak. Bu Türkiye’de bir futbol kulübü için bir ilk ve taraftarın da ilgisi oldukça heyecanlı bir şekilde bekleniyor.