Fotoshop yap ücretsiz

Bitcoin ve Altcoin dışında farklı bir içerik ile karşınızdayız. Bugün Fotoshop yapma ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sırasıyla kaliteli bir photoshop için neler gerekli, hangi programlar kullanılmalıdır, sırasıyla bunlardan bahsedeceğiz.

Yazıya başlamadan önce sizi çok bekletmeden direk işleme geçmek isterseniz aşağıdaki linkten tıklayabilirsiniz. Ancak biz yönergeleri takip ederek tamamlayıp yorum yapmanızı tercih ediyoruz.

indirmeden fotoshop yapma
indirmeden fotoshop yapma

Aşağıda da photoshop yaparken dikkat edilmesi gereken 5 altın kuralı sizlerle paylaşıyoruz.

1) Çalışacağınız programa karar verme
Dünya üzerine binlerlerce fotoshop ile ilgili program bulunmaktadır. Bunlar içerisinde karar vermeniz gereken ilk şey online photoshop yapmak mı? Yoksa bilgisayara kurulan standart programlardan yararlanmak mı? Şunu bilmeniz gerek kolay photoshop yapmak için internet uygulamalarını, kaliteli fotoshop yapma için ise bilgisayara kurulu olan programları öneriyoruz.

2)Yapacağınız çalışmayı hayal gücünüzde canlandırın
Birleştireceğiniz fotoğrafları, fotoğraflar üzerinde yapacağınız değişiklikleri ilk önce hayalinizde canlandırmalısınız. Ön çalışma yapmadan rastgele fotoğraflar üzerinde yapacağınız işlemleri beğenemeyeceksiniz ve zaman içerisinde fotoshop yapma programından ilk günkü etkiyi alamayacaksınız.

3)Fotoshop uygulaması gerçekleştireceğiniz fotoğrafların kalitesi
Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta fotoğrafların kalitesidir. Fotoğrafların kalitesi ne kadar iyi olursa fotoshop çalışmanızın verimliliği de o kadar artar. Telefon ile çektiğiniz bir fotoğrafın profesyönel fotoğraf makinesi ile çekilmiş arasında çok büyük far vardır. Zaten bu işi photoshop yaparak para kazanma amacıyla gerçekleştirenler mutlaka kaliteli bir fotoğraf makinesi kullanmaktadır.

4)Kullanacağınız programın Türkçe olmasına dikkat edin
Online yada bilgisayara kurulmuş olan herhangi bir programın Türkçe olması çok önemlidir. Aksi taktirde aradığınız bir menünün ne işe yaradığını öğrenene kadar gerçekten çok zaman kaybedersiniz. Böyle bir problem yaşamamak adına mutlaka Türkçe bir photoshop programı tercih etmelisiniz.

5)Programlardaki menü bilgisi
Kullanacağınız programlardaki menülerin ne işe yaradığını önceden bilmeniz yapacağınız çalışmadaki verimliliğinizi artıracaktır. Bu nedenle menülerini bildiğiniz programı seçmeniz sizin çalışmalarınıza ekstra bir değer ve kolaylık kazandıracaktır.

Fotomontaj yap

Fotoshop ile fotomontaj aslında aynı şeyler değildir. Kısaca aradaki farkı hemen sizlere anlatalım.

Fotoshop, program üzerinde yapılan herhangi bir çalışmaya verilen isimdir. Ancak fotomontaj genellikle bir insanın yada başka bir canlının herhangir uzuvunu yada bir bölgesini değiştirerek farklı bir görünüm elde etmeye denir.

Aşağıda da örnek bir fotomontaj uygulamasını sizlerle paylaşıyoruz. Bu şekilde fotomontaj yapmanız halinde hiç fark edilmeyen çalışmalara imza atabilirsiniz. Fotoğrafta yumurtaların üzerine insan kafaları yerleştirilmiş. Öylesine kaliteli fotomontaj yapılmış ki hiç bir şekilde gerçeğinden ayırt edilmiyor.

fotomontaj uygulaması
fotomontaj uygulaması

Fotomontaj nasıl yapılır

Şimdi de sizlere örnek bir fotomontaj çalışması nasıl yapılır maddeler halinde anlatacağız. Bu işlem için adobe photoshop programını kullanacağız.
3 adımda fotomontaj nasıl yapılır

1)Kendinize en az 2 fotoğraf belirleyin
Çalışmaya başlamadan önce 2 fotoğraf belirleyip uygulamayı yapacağınız programa yükleyin. Biz adobe photoshop tercih ettiğimiz için ona yüklemeyi gerçekleştirdik. Captan America ve bir insan selfie pozisyon fotoğrafını kafa bölümünü birleştireceğiz.

fotomontaj başlangıcı
fotomontaj başlangıcı

Kafa bölümünü seçebilmek için programda yer alan hızlı seçim aracını kullanacağız. Bu araç sayesinde fotoshop programında renklere bağlı olarak istediğimiz bölgeyi seçebiliriz. Kafa bölümünü seçme işlemini bitirdikten sonra seçtiğimiz bölümü kesip Captan America posterinin üzerine yapıştırıyoruz. Kesme ve yapıştırma işlemini bitirdikten sonra 2. adıma geçebiliriz.

2)Fotoğrafı Captan America posterine uyguluyoruz
Bu işin aslında en zor kısmıdır diyebiliriz. Kafa bölümünü kestikten sonra Captan America fotoğrafı ile fotomontaj yardımıyla birleştirmeye çalışacağız.

photoshop kafa birleştirme
photoshop kafa birleştirme

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için klavyemizin CTRL ve T tuşlarına aynı anda basarak serbest dönüştürme aracımızı aktif hale getiriyoruz. Yüz bölümünün 4 köşesinden dilediğimiz gibi hareket ettirip yüksekliğini ve genişliğini ayarlayabiliriz.

3) Son adım fotoshop yapma çalışmamızın bitişi
Fotoğrafı Captan America’nın kafasına oturttuktan sonra fazlalık kısımlarını silerek ayarlamaları yapıyoruz ve sonuç aşağıdaki gibi oluyor.

Kaliteli photoshop
Kaliteli photoshop

Fotomontaj çalışmanızın belli olmayan profesyönel bir görüntüye sahip olmasını istiyorsanız, bitime doğru bazı ekstra özellikler kullanabilirsiniz. Parlaklık kontrast ve renk ayarlarını değiştirip 2 resmin parlaklığını eşitleyebilirsiniz.

Bizim çok fazla vaktimiz olmadığı için bu çalışmada kısa bir uygulama ile ancak bu kadar yapabildik. Sizler daha fazla zaman ve emek harcayarak daha kaliteli photoshop çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bunların dışında bir de yetenek faktörü bulunmaktadır. Her insanın her konuya yeteneği olmadığı gibi photoshop programlarına da yeteneği olmayabilir.