Fotoshop ile Bitcoin dolandırıcılığı

Bitcoin alım satım işlemlerinin yaygınlaşıp çok fazla kişiye ulaşması ile birlikte dolandırıcılık olayları da artmaya başladı. Şimdi de çeşitli fotoshop programları kullanarak insanları kandırıyorlar.

Kalpazanların yeni taktiği twitter ve telegram grupları kurup dolandırmak. Fotoshop ile ellerinde çok yüksek miktarda bitcoin olduğunu gösteren dolandırıcılar, ücretli telegram,whatsapp grupları olduğunu söyleyerek insanların paralarını alarak gruba alıyorlar. Daha sonra aldıkları herhangi bir kripto paranın yükseleceğini söyleyip yalan yanlış tahminlerde bulunuyorlar. Tahminleri tutmadığında ise telegram gruplarını silerek ortadan kayboluyorlar.

Binance cüzdanında fotoshop ile yaptıkları örnek görüntü aşağıdaki gibidir.

fotoshop ile bitcoin dolandırcılığı
fotoshop ile bitcoin dolandırcılığı

İnsanlara yüksek bitcoin miktarı olduğunu gösteren dolandırıcılar, bu şekilde insanların güvenlerini kazanıyorlar. Daha sonra aldıkları telegram, whatsapp gruplarında teşkilatları ile birlikte ağına düşürdükleri yatırımcıları iyice ikna ediyorlar.

Yükselmeyen bitcoin yada kripto paraları gören yatırımcı dolandırıldığını düşünürken, onlar biraz daha beklemesini sabretmesini söylüyor.

Özellike tanımadığınız yabancı telegram hesaplarına cevap vermeyin!!

Telegramdan durduk yere gelen mesajlar tehlike sinyalleri veriyor. Bir bayan profil fotoğrafı ile size ingilizce mesaj atan kişilere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Hatta hiç cevap vermemek en sağlıklısıdır, diyebiliriz.

Herhangi bir dayanağı olmadan Bitcoin aldıranlara kesinlike güvenmeyin!!
Hangi grup yada kişi olursa olsun size bir yatırım tavsiyesi veriyorsa eğer, bunun karşılığında neye dayanarak bunu söylediğini sorun. Grafik yada haber var ise riske girip alabilirsiniz. Ancak filanca coin pump olacak onu mutlaka al diyenlere kanmayın.

Uzmanlar yeni yatırımcıları uyarıyor!

Boğa’nın yaklaşması ile birlikte piyasaya yeni giren bilgisiz yatırımcıları, takip edecekleri yada konuşacakları kişiler konusunda uyarıyor. Youtube ve twitter gibi platformda yıllardır kripto paralar hakkında bilgi veren uzmanlar bulunuyor. Yatırım tavsiyesi almadan en azından kripto paralar hakkında bilgi alabilirsiniz. Daha sonra kendinize göre alabileceğiniz riskleri tartıp yatırımınızı yapabilirsiniz.