Evde Bitcoin Madenciliği

BTC fiyatının dibi bulması ve yukarı doğru bir ivme kazanması bir çok insanı tekrardan bitcoin madenciliği yapabilecek konuma getirmiştir. Hatırlarsanız belli bir seviyenin altına düştüğü için hemen hemen sosyal medyanın her köşesinde madencilerin zarar uğradığı yazılmıştı. Ancak şimdi zarara uğrayan hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Yükselişin başlaması ile birlikte daha da fazla madenci sisteme dahil oldu.

Bizde şimdi sırasıyla Bitcoin madenciliğinin terimlerini ve nasıl para kazanıldığı hep beraber inceleyeceğiz.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Mining nedir?

Türkçesi, kripto para madenciliği olarak adlandırılmaktadır.Halk arasında bu işleme Bitcoin kazmak ismi de verilir. Tanımı ise : piyasada yer alan herhangi bir kripto paranın transfer edilmesi amacıyla gerekli gücün sağlanmasıdır. Bu sayede bir blok zinciri oluşur. İşlemci ve bilgisayarlar bazı matematik işlemleri yaparak aktarılan kripto paranın transferini onaylarlar. Bu yaptıkları onay işlemi sonucunda da sistem bitcoin üretimi gerçekleştirir ve bu tutar madencilere ödül olarak yansıtılır

Bitcoin üretim makinası nedir ve nasıl olmalıdır?

Üretim makinesi dediğimiz cihaz aslında bildiğimiz standart bir bilgisayardan farksızdır. Ancak bu bilgisayarın özellikleri standart bir bilgisayar gibi değildir. Üzerinde devasa işlemciler, ekran kartları ve güç kaynakları bulunmaktadır.

Bitcoin üretimi genelde işlemci ve ekran kartı kullanımı ile yapılmaktadır. Ancak insanlar ağırlıklı olarak anakarta bağladıkları çok sayıda ekran kartı ile üretimi gerçekleştirmektedir.

Ekran kartı ile üretim yapacaksanız, anakartın desteklediği miktara göre 6-8 adet ekran kartı kullanabilirsiniz. 1 – 2 ekran kartı ile de Bitcoin mining yapılabilir. Ancak bu kadar düşük sayıdaki ekran kartı sizin elektrik faturanızı muhtemelen karşılamayabilir.

Bitcoin miner nedir?
Gerekli techizatı kurup yöneten kişiye denmektedir. Örneğin siz bile sistem kurup yönlendirirseniz miner diye adlandırılırsınız.

Bitcoin mining programı

Piyasada çok sayıda yazılım ve havuz bulunmaktadır. Bunların her biri her işletim sistemine uyumlu değildir. Bu nedenle seçeceğiniz yazılımın sizin işletim sistemine uygun olup olmadığını denetlemelisiniz.

Bitcoin madenciliğinde hangi işletim sistemi kullanırsam daha avantajlı olur?
Genelde yazılımlar Windows ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Biz windows kullanmanızı öneririz. Bunun yanında MAC, Linux gibi işletim sistemlerini de kullanabilirsiniz.

Program olarak aşağıda yer alan dünyanın en çok kullanılan yazılımlarını değerlendirebilirsiniz. Yazılımların hepsinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle hangi programı seçeceğinize doğru karar vermelisiniz.

 • CGMiner
 • MultiMiner
 • BFGMiner
 • BitMinter
 • EasyMiner
 • Awesome Miner

Bitcoin madenciliği siteleri

Kripto para piyasasında madencilik işi ile uğraşan çok sayıda şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerinn çalışma sistemi aslında sizi yatırımcı olarak kullanmaktır. Yani yatırdığınız paraya bir nevi faiz alıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Bir madencilik gibi değilde daha çok garanti bir yatırım aracı olarak görebilirsiniz. Yatırdığınız tutara bağlı olarak bunun karşılığında sizlere ödül olarak Bitcoin verilir.

Bitcoin madencilik siteleri minning’e göre biraz daha garantici yatırım aracıdır. Çünkü evinizde yapacağınız bir madencilik sisteminin arızalanması yada bozulması halinde bütün emekleriniz çöpe gider. Hatta böyle bir durum ile karşılaşma ihtimaliniz de bir hayli yüksektir. Kullandığınız sistemden daha çok gelir elde edebilmek için 24 saat sürekli yüksek güçte çalıştırmanız gerekmektedir. Hal böyle olunca kullandığınız anakart ve ekran kartlarının arızalanma ihtimali de çok yüksektir. Ancak bu sitelerden siz sadece alacağınız paraya bakarsınız.

Bazı popüler bitcoin madenciliği sitelerini de aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Her birinin kendine has özellikleri bulunduğundan kendinize uygun olanı yine araştırıp seçmeniz gerekmektedir.

 • HASHNEST
 • GENESIS MINING
 • HASHFLARE
 • HASHING24
 • FLYMINING
 • EOBOT

Bir coin madenciliği sitesi seçimi yaparken ilk bakmanız gereken şey anaparanızı ne kadar sürede çıkaracağınızdır. Ona göre seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.