Ethereum fiyat tahmini

Bitcoin‘den sonra gelen en büyük altcoin Etherium’u inceleyeceğiz. Yazımızda grafikleri inceleyerek Ethereum fiyat tahmini yapacağız.

Ethereum hakkında bir fiyat araştırması yaparken ilk önce çeşitli tahminler yapmış uzmanların görüşlerini aldık. Alanında uzman kişilerin Ethereum yorumları şu şekilde: genel olarak uzmanların ortak söylemleri, yükseliş trendine girildiğinde hedefinin 5000$ ile 15000$ arası bir rakamlar olacağıdır. Bizim tahminimizde yaklaşık olarak 10000$ – 11000$ civarları.

Ethereum neden düşüyor?

Grafiklerini incelemeden önce ethereum’un neden düşüş trendine girdiğini maddeler halinde inceleyelim:

  • Adet olarak herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır. İstenilen miktarda Ethereum üretilebilir.
  • Ethereum da bir altcoindir ve henüz bir altcoin boğası başlatılmadı
  • Alt yapısını kullanan çok fazla altcoin sahibi, ellerinde bulunan Eth’leri satıyor. Hemen hemen aynı zamanlarda bu işlemi gerçekleştirdiğinden fiyat baskılanıyor. Yükselemediği için de düşüyor
  • Margin işlemlerden dolayı, aşağı yönlü hareket ederken de büyük oyuncuların kazanması fiyatı olumsuz yönde etkiliyor.
  • Son olarak yeterli sabır gösteremeyen küçük oyuncuların kaybetmesi için düşürülüyor
Ethereum fiyat tahmini
Ethereum fiyat tahmini

Ethereum dolar grafik yorumu

Ethereum/Dolar haftalık grafiğine bağlı olarak, yapabileceği hareketleri maddeler halinde inceleyeceğiz.

Düşen trend çizgisi: Henüz, uzun süredir devam eden düşen trend çizgisini aşabilmiş değil. Burayı aştığımızda sert kırılım hareketleri görebiliriz. Şuanda yaklaşık olarak 200$ ve üzeri bölgeleri geçip haftalık kapanışlar yapmalıdır.

Bollinger bandı: Haftalık grafiği incelediğimizde Bollinger Bandı’nın ağzının yavaş yavaş kapandığını görüyoruz. Bu sert bir hareketin yaklaştığını işaret ediyor. Bollinger alt bandının üzerinde kapanış yapıp destek edindiği de gözlemlerimiz arasındadır. Ethereum son durumu bu şekildedir.

Hacim profili: Hacim profilinin de istikrarlı bir şekilde devam ettiğini görebilirsiniz.

ethereum grafik
ethereum grafik

Ethereum 2.0 güncellemesi

2.0 güncelleme paketi ile Eth geçmişte yaşadığı problemlerin önüne geçmeyi hedefliyor. Yaşanılan en büyük 3 sorun olan hız, ölçeklendirme ve güvenlik bu güncelleme ile tarihe karışacak.

Ethereum kurucusu Vitalik, geçmişte eksiklerinin olduğunu söyleyerek fiyatın düşüşüne neden olmuştu. Bunun planlı bir düşüş olduğunu, yüksek seviyelerden satılan jetonların geri toplandığını söyleyebiliriz. Zaten yapılan güncelleme, Vitalik’in geçmişteki söylemlerini gölgede bırakıyor.

Bu güncellemenin fiyata da etki edeceğini ve grafik yorumunda da söylediğimiz kırılımın 2.0 gerçekleştiği anda olabileceğini tahmin ediyoruz. 2.0’dan sonra 10000$’lık kutsal yürüyüşü için ilk adımını atacaktır.