Ethereum Bitcoin’i İlerde Geçebilir Mi?

Kripto para piyasasında yer alan birçok kişinin en çok bildiği iki coin türü Bitcoin ve Ethereum. Ethereum’un geçmişi Bitcoin’e göre bir hayli yeni olsa da popülerliği oldukça fazla. Günümüzde Bitcoin yaklaşık olarak 50 bin dolar seviyesinde işlem görürken Ethereum da yaklaşık olarak 3 bin dolar seviyesinde işlem görüyor. Birçok yatırımcının aklında da Ethereum ilerki tarihlerde hızlı bir ivme yakalayıp Bitcoin’i tahtından elde edip en değerli coin halini alabilir mi sorusu geliyor.

Birçok uzmana göre de zaten Ethereum’un Bitcoin’i geçme ihtimali yavaş yavaş başlamış durumda. Hatta bazı uzmanlar bunu ileriye götürerek Ethereum’un bu yolun yarısını dahi geçtiğini ifade ediyorlar. DeVere Group’un CEO’su Nigel Green de bu görüşte olan kişilerden sadece bir tanesi. Finansal danışmanlık firmasında CEO’luk yapan Nigel Green’e göre bu sorunun cevabına evet diyenler 5 sene sonra mutlu sona ulaşacak. 5 sene içinde Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini söyleyen Nigel Green bunun boş bir tahmin olmadığını da ifade ediyor. Bitcoin’in bu sene çok inişli çıkışlı bir performans gösterdiğinin altını çizen Green buna karşın Ethereum’un bu sene değerini nerdeyse 2.5 kat artırdığının da altını çiziyor.

Nigel Green bunun yanı sıra Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini neden düşündüğünü de şu şekilde savunarak güçlendirdi;

  • Ethereum ağının yeteneklerini geliştirme konusunda en ciddi rakibi olan Bitcoin’i bile geçmiş durumda. Hal böyle olunca da ister istemez daha yüksek bir gerçek kullanım potansiyeline sahip olaacak ve bu da kısa vadede Ethereum’a olan talebin daha hızlı bir artış yaşamasını sağlayacak.
  • Ethereum 2.0’a geçiş yaptı. Bu geçiş özellikle önemli yatırımcıların oldukça takdirini kazanmış durumda. Hal böyle olunca da balina diye adlandırdığımız kişiler Ethereum’a geçiş yaparak hızlı büyümesini daha da yükseltebilir.

Yani kısaca Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini düşünen kişilerin sayısı her geçen gün artış gösteriyor ve bu iddiaları da boş iddialar değil. Tabii ki bu durumu zaman gösterecek fakat önümüzdeki 5 sene içinde birçok şeyin değişeceğini de söylemek mümkün.