BTC Dominance nedir?

Bir çok kişinin son zamanlarda gündem konusu haline gelen Bitcoin Dominance’ı inceleyeceğiz. BTC dominance’ın ne olduğunu , nasıl okunduğunu ve hangi durumlarda nasıl pozisyon alınması gerektiğini yorumlayacağız.

Bitcoin Dominance nedir?
Kolay ve anlaşılır bir biçimde anlatmak gerekirse kripto piyasasındaki bitcoin market hacminin diğer tüm kripto paralara olan oranıdır. BTC dominance’ın %60 gibi bir rakam olduğunu var sayarsak toplam kripto paraların %60 değeri Bitcoin’in üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin dominance arttığında yada düştüğünde ne olur?
Dominance’ın artması BTC’ye para girişinin arttığını gösterir. Bu, iki durumda gerçekleşir. Ya piyasaya yeni giren para ile bitcoin alınmıştır yada altcoinlerden bitcoine para girişi gerçekleşmiştir. Düşmesi durumunda da tam tersinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin dominance nasıl yorumlanır?
Aslında sadece bitcoin dominance’a bakarak bile piyasaya yorumlamak mümkündür. Çünkü genellikle dominance’ın düştüğü durumlarda piyasada dolaşan para altcoinlere gider. Çıktığı durumlarda ise paranın bitcoine aktığı şeklinde yorumlanır.

Kripto para dünyasında bazen bir durgunluk olduğunda ise dominance hareketine bakarak yön tayini yapılabilir. Her şey sabitken bitcoin dominance düşmeye başlıyor ise altcoinlerde sert hareketlerin gelebileceği, yükselmeye başlıyor ise bitcoinde sert hareket gelebileceği şeklinde yorumlanabilir.

Bitcoin dominance yükselişi BTC yükselecek şeklinde yorumlanmamalıdır!
Yatırımcıların yaptığı en büyük hata ise dominance yükselişini BTC yükselişi ile bağdaştırmasıdır. Zaman zaman Bitcoin’in sert düşüşlerinde de altcoinlerden, BTC’ye oranla daha fazla satışı durumunda bitcoin dominance artış gösterebilmektedir.

Bitcoin dominance ne zaman düşer?
BTC dominance’ın düşmesi için tek şart Bitcoin’in sabit kalması ve diğer kripto paralara daha fazla para girişi olmasıdır. Bitcoin’in aşağı ve yukarı yönlü yapacağı sert hamleler bitcoin dominance’ının yükselmesine neden olacaktır.

Bitcoin Dominance Yorumu

Son olarak kendi yorumumuz ile bitcoin dominance da neler olabileceğini inceleyeceğiz.

Bitcoin dominance yorum

Bitcoin dominance’ın şu anda çok önemli bir seviyede olduğunu ve kısa süre içerisinde yön belirleyebileceğini söyleyebiliriz. Çok yakında %65 in altına günlük kapanışların gelmesi halinde altcoinlerde ciddi yükselişler yaşanabilir. Ancak bu seviyelerden yukarı dönüş gerçekleşmesi halinde herkesin beklediği o altcoin yükseliş rüyası ertelenebilir. Bu nedenle bu kırılımı bekleyip ona göre pozisyon almak daha güvenlidir.

Bitcoin dominance için hangi seviyeler önemli?

Yükseliş için önemli gördüğümüz seviyeler ; 68 ve 74 bandıdır. Yukarı yönlü hareket etmesi halinde sırasıyla 68 yada 74 seviyelerinden dönüş gerçekleştirebilir. Bunun yaşanması için Bitcoin’in kısa vadede sert hareketlere başlaması gereklidir.

Düşüş için öngördüğümüz en önemli seviye ise 65 bandıdır. Buranın aşağı doğru kırılması halinde resmen altcoin boğası fitili ateşlenmiş olacaktır. Bu hareketin sonucunda %50’li seviyelerin gelmesi ve bir çok kripto paranın 10 x gibi rakamlara ulaşması mümkündür.