Blockchain nedir?

Bütün kayıtların herkese açık olduğu ve kayıtların herkes tarafından görülmesi ötesinde herkes tarafından tutulabildiği bir dünyadır. Yapılan işlemleri her zaman görelebilir ve aynı zamanda side yapabilirsiniz. Ancak yapılan işlemleri hiç bir zaman silemezsiniz.

Blockchain teknolojisi ile Bitcoin ile karıştırılmamalıdır. Bir çok insan Bitcoin ile aynı şey olduğunu düşünmektedir. Blockchain Bitcoin ile aynı değil, hatta altyapısını oluşturmaktadır.

Blockhain ile oy kullanılabilir mi?

Algoritmasına bağlı olarak oy kullanma işlemi yapılabilir. Aynı zamanda hangi oyu kimin verdiği dahi tespit edilebilir. Bu nedenle Blockchain ile yapılan bir oylama sonucunun hatalı ya da şikeli olma ihtimali yoktur. Anında tespit edilebilir. Tabii aslında bunun bir avantaj olduğu kadar dezavantajıda bulunmaktadır. Çünkü kimin nereye oy verdiğini herkes görebilecek ve bu gizli oy sistemini sekteye uğratabilir. Bu nedenle blockchain ile oy sistemi kullanılamayabilir. Aslında burada kimlikler gizlidir. Ancak bir oylama sistemi yapılacaksa kişilerin kimliklerinin belirlenmiş olması gerekmektedir.

Blockchain kullanım alanları nelerdir?

Günümüzde Blockchain 30’dan fazla sektörde kullanılmaktadır. Örnek verilmek gerekirse; bankacılık ve finans, eğitim, müzik gibi bir çok sektörde aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Günümüzde aslında Blockchain bir çok sektörde kullanılırken, çok popüler ve yaygınlaşmasının en büyük sebebi insanların kripto paralar üzerinden işlem yapmalarıdır. Çoğu kişinin asıl amacı teknolojiden ziyade çok para kazanabilmektir. Geçmişte Bitcoin ve Altcoinler bir çok insanı zengin ederel Blockchain teknolojisinin aslında büyük reklamını yapmıştıor.

Ülkemizde Blockchain ile ilgili çalışmalar var mıdır?
Evet, Blockchain Türkiye‘de de gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Bir çok yatırımcı bu sektöre yatırım yapmaya başladı. Yine kripto paradan bahsedeceğiz ama Türkiyenin 2 büyük coin borsası olan Paribu ve BTCTürk en büyük destekçisidir.

Günümüzde artık yavaş yavaş okullarda bile ders olarak öğretilmeye başlandı. İleride belki çok büyük Blockchain temsilcileri ülkemizden çıkabilir.

Ülkeler Blockchaini neden desteklemiyor?

Blockhain dağıtık yapısı ile ülkelerin bir çok işine alternatif olarak doğmuştur. Aracı olarak hayatına devam eden bir çok kuruluşu direk ortadan kaldırdığı için ve ülke ekomonilerinin kontrol edemediği bir teknoloji olduğu için çok sıcak bakılmıyor.