Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi Neresi Olacak?

Dijital paralar gün geçtikçe hayatımızın önemli parçalarından biri haline gelmeye devam etmektedir. Birçok yatırımcı artık yatırımlarını dijital paralara yönlendirmektedir. Kimileri bu yatırımlarını yalnızca coin alım satımı şeklinde gerçekleştirirken kimileri ise bitcoin madenciliği yapar. Peki nedir bu bitcoin madenciliği ve bitcoin madenciliğinin yeni merkezi neresi olacak?

Bitcoin madenciliği bir diğer bilinen adıyla Bitcoin mining bir Bitcoin üretim işlemidir. Mali transferlerin gerçekleşmesine olana tanıyan, yapılan işlemlerin onaylanmasını sağlayan ve yanı sıra yeni coinlerin üretilmesini sağlayan bir yapıdır. Madencilik süreci blok zinciri teknolojisi ile çalışmaktadır. Bu iş oldukça zaman ve emek isteyen bir iştir. Madencilik yapmak için üst düzey teknolojilere sahip cihazlar ve güçlü bir elektrik sistemi gerekmektedir. Evde bitcoin madenciliği yapmak maliyetli olacaktır. Bu nedenle pek çok kişi bitcoin madenciliği hizmeti sunan firmalar ile anlaşmaktadır.

Ülkeler mining işlemlerine büyük yatırımlar yapmaktadır. Örneğin Kazakistan bu yıl içerisinde BTC madenciliği sistemindeki payını yüzde 1,4’ten yüzde 8,6’ya çıkarmayı başardı. Bu orana bakıldığında güçlü bir büyüme gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır. Kazakistan’ın Çin ile komşu olması bu durumu doğuran sebepler arasındadır. Çünkü Çin’den madencilik işlemleri için ekipman taşımanın maliyeti ucuz olmaktadır. Yanı sıra Kazakistan bürokratları, yerel bankaların kripto para birimi işlemlerine hesap açma izni vermesi de kripto para madenciliğinde başarı sağlamalarında önemli rol oynuyor.

Rusya da tıpkı Kazakistan gibi kripto para madenciliğindeki payını artırmış durumda. Çünkü Rusya’nın da Çin’den ekipman taşıma maliyeti ucuzdur. Temmuz 2021’de Rusya Kripto Endüstrisi ve Blok Zinciri Birliği ülkedeki madenciliğin avantajlarını sıraları ve ucuz elektrik en büyük avantaj olarak ortaya konuldu. Bununla birlikte ülkelerin iklim çeşitliliği göz önüne alındığında soğuk iklimli bölgelerin madencilik hizmetleri daha faal durumdadır. Kısacası Bitcoin madenciliği konusunda en ön plana çıkan ülkeler bu şekildedir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin de son dönemlerde mining faaliyetlerine yoğunlaştığını söylemek mümkündür. Türkiye’de ise madencilik faaliyetleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Yıllar içerisinde ne gibi değişiklikler görüleceği şimdilik soru işareti.