Bitcoin analizi nasıl yapılır?

Bitcoin fiyat ve teknik analizi nasıl yapılır? Nelerden faydalanılır? Yardımcı kaynaklar nelerdir bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki kısa vadeli Bitcoin al sat yapmak oldukça risklidir. Çünkü sizin hiç beklemediğiniz anda beklemediğiniz zamanlarda fiyatı çok farklı noktalara gelebilir. Biz, daha çok haftalık ya da aylık grafiklerde nelere bakılır , nelerden yararlanılır onlardan bahsedeceğiz. Hiç bilmeyenlerin bile en kolay yoldan yorum yapabileceği şekilde bitcoin fiyat analizi nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Bitcoin Hacim nedir nasıl yorum yapılır?

İlk önce hacmin ne olduğunu sizlere kısaca anlatyım. Borsalarda belirli bir süre sonucunda alımı ve satımı ile oluşan miktarlara denir. İngilizce olarak kullanım biçimi volume şeklindedir. Aşağıda da tradingview sitesinden alınmış hacim çubuklarını görebilirsiniz.

Bitcoin hacim profili
Bitcoin hacim profili

Hacim profilleri; grafiğin aylık, günlük ve saatlik seçimine göre değişmektedir.Bir önceki çubuğa göre daha alt seviyede bir fiyatta ise kırmızı, üst seviye bir fiyatta ise yeşil olarak görünürler.

Bitcoinde hacme göre nasıl yorum yapılır?

Aslında hacim profillerinin yorumlanması sadece Bitcoin‘e özgü değildir.Herhangi bir borsa ya da para biriminin fiyat değişimlerinde de yorumlanabilir.

Bitcoinde hacim düşük ise, genelde fiyat yatay ilerlemeye devam etmektedir. Bu durumlarda büyük oyuncular ya ellerindekileri satmak isterler yada mal toplarlar.

Bitcoinde hacim yüksek ise, bu durum sonucunda iki seçenek karşımıza çıkıyor.

1)Çok fazla satış yapılıp fiyat düşürülmek isteniyor

2)Çok fazla alış yapılıp fiyat yükseltilmek iseniyor

Bitcoinde hacim düşerken fiyat artıyor : Böyle bir durum görüyorsanız bu aslında negatif uyumsuzluğa işaret eder. Bunun sonucunda düşüş beklenir

Bitcoinde hacim yükselirken fiyat düşüyor: Böyle durumlar bize pozitif uyumsuzluğu anlatır. Bunun sonucunda da yükseliş gelmesi beklenir.

Bitcoinde trend analizi nasıl yapılır?

Genelde fiyatlanmalar yada düşüşler bir trend dahilinde gerçekleşir. Bu trendlerin kırılımında ise yüksek hacimli satışlar yada alışler gelerek fiyatlanmayı etkiler.Aşağıda da düşen trend ve yükselen trend çizgilerine örnek haftalık grafik çizimi bulunmaktadır.

Bitcoin trend analizi
Bitcoin trend analizi

Zaman içerisinde trend çizgileri bizlere destek ve direnç olarak geri döner. Örneğin; siz destek çizgisinden aldıysanız ve oradan yükselişe geçerse çok uygun fiyata almış olursunuz. Genelde işi bilen Bitcoin al sat yapan kişiler düşen trend çizgisi kırılmadan alımlarını gerçekleştirmezler.

Bitcoinde Bollinger bandı nasıl kullanılır?

Bollinger bandı hacim ve trende göre hareket eder. Zaman zaman Bollinger bant çizgileri bizlere destek ya da direnç olarak geri dönmektedir. Aşağıda da örnek bir bollinger bant görüntüsünü görebilirsiniz.

Bitcoin bollinger bant
Bitcoin bollinger bant

Hacim düştüğünde genelde ağzı daralır ve bu yakın zamanda sert hareketler görüleceğini gösterir. Üst çizgi genelde direnç, alt çizgi ise genelde destek olarak kullanılmaktadır. Orta çizginin üzerinde yeni mum açılırsa destek, altında mum açılırsa bu durumda ise dirençle karşılaşılır.

En basit hatları ile bu şekilde Bitcoin analizini sizler de yapabilirsiniz. Tabii ki bu anlatılanlar her zaman gerçekleşmez. Büyük oyuncular sizleri kandırmak için de bazı oyunlar yapabilir.