Bitcoin 50 Bin Doları Aştı

Bitcoin bilindiği üzere yaz aylarında sert bir düşüş yaşadı. Bunun sonucunda da birçok kişi kripto para borsasının ayı sezonuna girdiğini ve bu sebeple de uzun bir süre boyunca bu piyasada kar etmenin mümkün olmadığını ifade ettiler. Fakat bunların hepsi asılsız çıktı ve şu anda Bitcoin yeniden 50 bin dolar seviyesini görmüş durumda. Bu konu hakkında birçok analist de neler düşündüklerini açıkladılar. Bunlardan bir tanesi olan Quantum Economics’teki BTC analisti Jason Deane de bunun nedenlerinden bir tanesinin de birikim olduğunu söylüyor. Artan aktif cüzdan adreslerinin devamlılığı olsun sonrasında arz kısıtlamaları olsun Bitcoin’in son 1 ay içindeki ciddi artışının bir sebebi olabilir.

Bir diğer analiz Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kraken’in genel müdürü Curtis Ting’den geldi. Curtis Ting’e göre Bitcoin üzerinden kısa süre içinde birçok durum yaşanacak. Paypal’ın Birleşik Krallık’ta kripto para işine girmesi, Bitcoin yasası çıkacak gibi iddialar son dönemlerde tekrardan Bitcoin’in yükselmesi için bir sebep oluşturmuş olabilir. Bitcoin son bir ay içinde tam %50 artış göstermiş olsa da sıkıntılı süreçler de yaşamadı değil. Amerika Başkanı Biden içerisinde Bitcoin’in de etkileneceği kripto para piyasası için olan altyapı yasasını onayladı. Birçok analiste göre bu tür yasalar ileriki dönemlerde kripto inovasyonunu epey bir etkileyebilir.

Bitcoin’in ileriki dönemlerde nasıl bir performans göstereceği şimdiden merak konusu. Birçok analist bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları bu tür önlemlerin kripto para borsasına doğal olarak Bitcoin’e de olumsuz etki yaratacağını düşünürken birçok kişiye göre de bu tür konular Bitcoin’i yıkamayacak. Çünkü Bitcoin şimdiden gücünü eline almış durumda ve bu gücün önünde durmak mümkün değil. Birçok firma, markanın da bu tür kripto para borsasını tanımasıyla birlikte çok daha geniş kitlelere yayılması da beklenen bir gerçek. Bu durumda Bitcoin’in 50 bin doları aşabileceği soruları akla geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bu tür soruların cevaplarını bulmak mümkün olacak ve kimin haklı olduğu da ortaya çıkmış olacak.