2020 asgari ücret zammı

Şu sıralar ülke gündeminde asgari ücret zammı dışında herhangi bir şey konuşulmuyor. Hal böyle olunca ve sonuçta bizim alım gücümüz alacağımız bitcoin miktarlarını etkileyince, bir tahminde bulunmaya karar verdik.

2020 yılında asgari ücret tahmini ne kadar olacak?
Son yıllarda hızla yükselen ürün fiyatları vatandaşın bütçesini oldukça kötü etkiledi. Bu nedenle geçen yıllarda yapılan iyi zamlar yine de hiç bir işe yaramadı. Bizim düşüncemiz bu sene asgari ücret en düşük 2500 TL olmalıdır. Aksi taktirde piyasalar önümüzdeki yılda düzene girmeyecektir. Bunun da üzerine çıkılması halinde muhtemelen her şeye tekrardan zam gelecek ve daha da kötüye gidecektir. Bizim düşüncemiz kritik rakam 2500 TL’dir.

Asgari ücret
Asgari ücret

Asgari ücret görüşmeleri ne zaman bitecek?

İlk asgari ücret toplantısı 2 aralık tarihinde gerçekleşmiş ve olumlu sonuç alınamamıştı. Yapılan toplantıda sendikalar 2570 TL civarının altında bulunan rakamları kabul etmeyeceklerini söyledi. 17 Aralık tarihinde bir toplantı daha olacak. Bu toplantıda artık bazı şeylerin netleşmesi bekleniyor.Ancak şöyle bir sorun var ki 17 aralık toplantısı öncesi, sendikalar söyledikleri rakamların altında bir teklif olması halinde görüşme dahi sağlamayacaklarını bildirdiler.

Şu anda brüt asgari ücret ne kadar?

Şu anda brüt asgari ücret 2558 TL’dir. Ancak net olarak hesapladığımızda 2050 TL civarlarına denk gelmektedir. Tabii ki alacağınız ücret çocuk sayısına , evli yada bekar olmanıza göre de değişmektedir. Hatta eşinizin çalışıp çalışmaması bile buna etki etmektedir. Bunlara göre sizlere ekstradan asgari geçim indirimi adı altında ücret yatırılmaktadır.